Ir pagājis labs laiciņš kopš pēdējā ieraksta, ko izraisīja dažādas krasas pārmaiņas manā ikdienā. Taču šovakar esmu atgriezusies ar jaunu “stāstu” – kā pagatavot izšūtu grāmatzīmi. Protams, veidi, kā to darīt, ir ļoti dažādi, taču šoreiz padalīšos ar to, kā es pagājušā nedēļas nogalē gatavoju savu jaunāko grāmatzīmi.

Lai saprastu, par ko tieši runāju, uzreiz padalīšos ar foto, kurā redzams gala “produkts”:

Izšūta grāmatzīme ar ziediņiem

Izšūta grāmatzīme ar ziediņiem

1.solis – Zīmējums un izšuvums

Viss, protams, sākas ar ideju un zīmējumu izšuvumam. Parasti izvēlos zīmējumu, kas ir apmēram 20 krustiņus plats un 80 krustiņus garš. Šāds izmērs ir labs tādēļ, ka ir pietiekoši plats, lai varētu iekļaut saprotamu un skaidru zīmējumu (piekritīsiet taču, ka 10 krustiņos īpaši daudz vietas nav, kur izpausties).

Zīmējumu šai konkrētai grāmatzīmei atradu jau gatavu – žurnālā “Krustdūrieni”, 2009.gada jūlija numurā, 14.lapaspusē. Rezultāts sanāca šāds:

Izšūtas grāmatzīmes gatavošana - izšuvums

Izšūtas grāmatzīmes gatavošana - izšuvums

Esmu izvēlējusies gatavajam zīmējumam visapkārt apšūt rāmīti no 1 līnijas ar vienas krāsas krustiņiem. Kā redzams manā iepriekšējā izšūtās grāmatzīmes attēlā, šim rāmītim var pievienot arī pērlītes – tas grāmatzīmi padara nedaudz biezāku, taču vēl greznāku.

Iesaku! Gatavo izšuvumu ieteicams izmazgāt vieglā ziepjūdenī un izgludināt. Tas palīdzēs atbrīvoties no visām krociņām un negludumiem, kas radušies izšūšanas laikā. Gludināt gan vajadzētu no kreisās puses uzliekot izšuvumu uz dvieļa – tā krustiņi nesaspiedīsies un izšuvums saglabās reljefu. Gludināšanai gan nevajag pārāk lielu temperatūru (parasti lieku uz 2.), taču noteikti jāizmanto tvaiks, lai audumu iestīvinātu (var izmantot arī speciālus iestīvināšanas līdzekļus).

2.solis – Gatavošanās ierāmēšanai

Gatavo izšuvumu pēc izgludināšanas var droši griezt, audums neizirst, jo ir iestīvināts. Es atstāju 3 auduma līnijas uz visām pusēm (ja neizmanto aīdas audumu, tad vajadzētu atstāt apmēram 10 diegu platu maliņu).

Tad izvēlamies pēc krāsas izšuvumam piemērotu biezo papīru un sagriežam arī to.

No papīra izgriež divus taisnstūrus, kas ir 2 cm platāki un 2 cm garāki par izšūto laukumu (rezultātā grāmatzīmē izšuvumam uz visām pusēm būs 1cm plats rāmītis).

Vienam no taisnstūriem izgriežam vidiņu, kas atbilst izšuvuma platumam un garumam (principā izveidojam rāmīti, kas uz visām pusēm ir 1 cm plats).

Rezultātā visām sastāvdaļām būtu jāizskatās šādi:

Izšūtas grāmatzīmes gatavošana - visas detaļas

Izšūtas grāmatzīmes gatavošana - visas detaļas

3.solis – Ierāmēšana

Tagad seko pati viltīgākā daļa, kurai diemžēl man nav sagatavots ilustratīvs materiāls.

1cm plato rāmīti apziežam visu ar līmi (esmu dzirdējusi, ka var izmantot arī abpusējo skoču, taču pati neesmu mēģinājusi) un ar līmes pusi liekam to virsū uz izšuvuma labās puses tā, lai pats izšuvums paliktu glīti pa vidu, izgrieztajā “caurumā”.

Tad ar līmi apziežam arī otru papīra daļu – pilno taisnsūtri (galvenokārt līme jāsmērē uz maliņām, vidū var arī nesmērēt) un liekam izšuvuma kreiso pusi (kopā ar jau uzlīmēto virsējo rāmīti) virsū tā, lai abas papīra plāksnītes sakrīt.

Tā nu mūsu grāmatzīme ir ierāmēta. Te var apskatīt tuvplānu:

Gatava izšūta grāmatzīme

Gatava izšūta grāmatzīme

Vienā galā var izveidot caurumiņu un iesiet aukliņu vai lentīti – bet tas jau pēc izvēles.

Lai veicas!

Un apsolu rīt pastāstīt ko pavisam jaunu! 🙂

Advertisements